top of page

Tarcza 6.0 - Ustawa z 15.12.2020

Zaktualizowano: 16 gru 2020


USTAWA z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw
Znowelizowana ustawa „Tarcza 6.0” ma w ostatecznym kształcie wspierać przedsiębiorców z ok. 40 branż, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z COVID-19. (łącznie ok. 270 tyś. podmiotów), w oparciu o następujące narzędzia pomocowe:

zwolnienia ze składek ZUS za listopad/ wg listy PKD (linki poniżej), przy minimum 40% spadku;

dodanie PKD 79.12.Z i 55.10.Z do możliwości umorzenia składek ZUS za okres lipiec-wrzesień 2020!!!;

jednorazowe świadczenie postojowe / wg listy PKD (linki poniżej), przy spadku przychodu w październiku lub listopadzie o minimum 40% w stosunku do 2019;

prawo do jednorazowego postojowego dla osób z PKD przeważającej działalności: 49.39.Z, 55.10.Z, 77.39.Z, 79.11.A, 79.12.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z, pod warunkiem uzyskania przychodu z tej działalności w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, niższego o co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.

tzw. małe dotacje – mikropożyczki na pokrycie bieżących kosztów działalności w wysokości do 5 tys. zł, wg listy PKD (linki poniżej), przyznawane przez starostów ze środków Funduszu Pracy. Będą się mogły starać o nie mikro i mali przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność na dzień 30 września 2020 roku i odnotowali w październiku lub listopadzie 2020 roku spadek obrotów o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodu z października lub listopada 2019 roku.

dodatkowo dofinansowania do wynagrodzeń pracowników (w ramach pomocy de minimis), wg listy PKD (linki poniżej) w kwocie 2 tys. zł/os., z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy (dofinansowanie za okres max. 3 miesięcy);

KOGO ONE OBEJMĄ?

O wsparcie będą mogły ubiegać się firmy reprezentujące m.in. branże: • gastronomiczną, • kulturalno-rozrywkową (estradową, targową, fotograficzną, filmową, muzealną), • sportową (fitness, siłownie, rekreacja, baseny, aquaparki, uzdrowiska), • sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary), • turystyczną (organizatorzy turystyki, hotele i podobne obiekty zakwaterowania, przewodnicy górscy, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, rezerwacja biletów), • transportową (firmy autokarowe, taksówkarze), edukacyjną, cateringową, usług pralniczych.

Działalności gospodarcze, które obejmie możliwość skorzystania z dotacji, to m.in.: • sprzedaż detaliczna odzieży, obuwia, żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach, • restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne, ruchome placówki gastronomiczne, • działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych, • działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi, • działalność fotograficzna, • wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, • działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów.


OD KIEDY? DO KIEDY?

Rozwiązania tarczy branżowej dotyczą okresu 3 miesięcy. Ważne są daty wejścia w życie przepisów. -Te o zwolnieniu ze składek ZUS zaczną obowiązywać następnego dnia po publikacji w Dzienniku Ustaw, - Te o dofinansowaniu do wynagrodzeń i mikropożyczce po trzech dniach, - Te o świadczeniu postojowym dopiero po 14 dniach.

Tadeusz Kościński, Minister Finansów podsumował, że potrzebna jest chirurgiczna precyzja, żeby pomoc trafiała dokładnie tam, gdzie jest potrzebna. Tyle, że wymienione PKD w ramach nowelizacji Tarczy 6.0 nadal nie obejmują wszystkich przedsiębiorców z branż zamkniętych, reprezentowanych przez RPSiW/Tugether

Dobra wiadomość jest taka, że wg info z MRPiT, jeśli będzie to konieczne, w odpowiednim czasie rząd podejmie decyzje o przedłużeniu wsparcia dla przedsiębiorców, również z opcją poszerzenia go o kolejne branże, już w drodze rozporządzenia, co powinno zająć mniej czasu niż w trybie uchwalenia ustawy.


Plik do pobrania:

Tarcza 6.0 - ustawa
.pdf
Pobierz PDF • 463KB

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page